Endoskopija predstavlja skup metoda kliničke dijagnostike koje omogućavaju direktnu optičku vizuelizaciju unutrašnjosti šupljih organa uz pomoć optičkih instrumenata – endoskopa. Endoskopija omogućava direktan pregled gornjeg dijela gastrointestinalnog trakta koji obuhvata jednjak, želudac i dvanaestopalačno crijevo. Specijalista za endoskopiju traži simptome zapaljenja, krvarenja, čireva ili tumora.
Najčešći razlozi za vršenje endoskopije su:
- neprolazna mučnina i povraćanje
- gastroezofagijalni refluks (gorušica)
- krvarenje gornjeg dijela gastrointestinalnog trakta
- teškoće prilikom gutanja
- uklanjanje stranog tijela
- nelagodnost u gornjem dijelu stomaka
- provjera zarastanja ili progresije prethodno dijagnostifikovanih polipa, tumora ili čireva
Endoskopski pregled traje između 10 i 20 minuta a ljekar prilikom pregleda može da uzme uzorke tkiva za biopsiju ili da izvede određene tretmane. Da bi se otvorili jednjak, stomak i crijeva, pomoću sonde se uvodi vazduh koji omogućava prolaz sonde kroz strukture i poboljšava se njihova vidljivost. Endoskop ne otežava disanje a spori i duboki uzdisaji za vrijeme procedure pomažu u opuštanju.
Plasiranjem endoskopa kroz usta i ždrijelo u jednjak i želudac sve do početka dijela dvanaestopalačnog crijeva omogućava se kompletno ispitivanje unutrašnjosti navedenih organa i dijagnostikovanje različih oboljenja kao što su polipi, tumori, čirevi, postojanje suženja kao i promjena morfologije.